خانه / مقالات کبک / برنامه نوری در گله مولد کبک

برنامه نوری در گله مولد کبک

برنامه نوری در گله مولد کبک

نویسنده: سبحان قاسمیان

www.hes90.com

info@hes90.com

 

در طبیعت، کبک در فصل بهار تخم گذاری می کند و با خوابیدن بر روی آن ها تعدادی جوجه تولید می کند. اما در شرایط پرورشی نیاز به فراهم کردن شرایط خاصی جهت تولید مداوم کبک است.

با اجرای برنامه نوری می توان سبب تحریک دستگاه تولید مثلی کبک شد تا کبک تولید تخم را شروع کند. در اجرای برنامه نوری کبک سایر شرایط محیطی تقریباً باید ثابت نگه داشته شوند.

در اجرای برنامه نوری برای کبک ابتدا یک دوره کاهش ساعات و کاهش شدت نور اجرا می شود و به مرور به ۱۶ساعت تاریکی و ۸ساعت نور می رسد(به صورت تدریجی). به این دوره اصطلاحاً دوره استراحت کبک می گویند که ۸-۶ هفته طول می کشد.

شدت نور در دوران استراحت کبک باید در حدی باشد که کبک بتواند به آب و غذا دسترسی داشته باشد، حداکر شدت نور باید ۵ لوکس باشد. در ساعات تاریکی نیز باید تاریکی مطلق در سالن باشد.

بعد از یک دوره حداقل ۶هفته با نور کم، به مرور اقدام به افزایش ساعات نور می کنیم، به طوری که کبک احساس می کند در فصل بهار است. به مرور ساعات و شدت نور زیاد می شود تا به حدود ۱۶ ساعت نور و ۸ ساعت خاموشی می رسیم. این افزایش نور روزانه ۳۰ دقیقه است. بنابراین بعد از ۱۶ روز گله کبک به ۱۶ساعت نور و ۸ ساعت خاموشی می رسد.

شدت نور هم به صورت تدریجی افزایش می یابد به طوری که هر روز حدود ۵ لوکس اضافه می شود تا اینکه در ۱۶ روز پس از شروع تحریک نوری به حدود ۸۵ لوکس می رسد.

مدتی که دوره نوردهی کبک برای تولید تخم است نباید خیلی طولانی باشد چرا که به دستگاه تولید مثلی کبک آسیب زده و نمی توان از کبک مولد برای چند سال استفاده کرد. معمولاً هر دوره تولیدی کبک ۳ ماه در نظر گرفته می شود، که بعد از آن یک دوره خاموشی نیاز است.

کبک نر نسبت به کبک ماده پاسخ آرام تری به برنامه تحریک نوری دارد، لازم است در صورت امکان برنامه تحریک نوری را برای کبک نر (البته اگر قصد تولید تخم نطفه دار را دارید.) یک هفته زودتر اجرا کنیم. با توجه به اینکه این برنامه با دشواری هایی همراه است، می توان برای هر دو جنس کبک برنامه نوری را همزمان اجرا کرد. فقط تا ۲هفته اول تولید، از تخم های تولیدی گله کبک نمی توان به عنوان تخم نطفه دار استفاده کرد. استفاده از این تخم ها به عنوان خوراکی نیز با محدودیت همراه است، ‌چون به هر حال تعدادی از تخم های تولیدی در اول دوره تخم گذاری کبک نطفه دار هستند.

اگر گله کبک جوان باشد به دلیل پایین بودن درصد نطفه داری و کوچک بودن اندازه آن، حداقل تا سه هفته اول تولید به عنوان نطفه دار استفاده نشوند.

 

منبع: کتاب: قبل از خواندن این کتاب کبک پرورش ندهید!

درباره‌ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *